A múltkori ESCam QF001 hatalmas sikere után itt egy újabb beltéri érdekesség. A Digoo terméke HD felbontást, éjjel látást, mozgásérzékelést, online és helyi riasztást, ONVIF támogatást, 90 és 355°-os forgatást, akár egy hónapnyi felvételt, és maximum 3 W-os fogyasztást kínál 6600 forintért. Ez most akkor nevetséges és ciki, vagy para, hogy igaz?
A doboz elég egyszerűke, nem gondoltál túl a vizuális elemeket. Belül egy olyan igazi, tróger, olcsó műanyagtálca, amiben az eszköz, alatta pedig egy nagyon hasznos használati útmutató, meg az USB tápkábel. Ez utóbbi micro USB, szóval bárki helyettesítheti otthoni kábeleivel. A trógerség azonban még nem ér véget itt.
A dobozban éppen csak nem villog egy hatalmas, félig kiégett, neoncsöves tábla "TRÓGER >>>" felirattal. Az egy dolog, hogy a termék nélkülözi a magas minőségű műanyag használatát, illetve egy kissé bugyután néz ki, de azért mindennek van határa. A hátulján ott van a LAN port és a memóriakártya foglalatának a helye, csak éppen nincs kivágva a műanyagból. LAN portja ugye nincs, a memóriakártya pedig a fej részében kapott helyet. Ez nem jelent mást, mint azt, hogy van egy másik termék, aminek minden bizonnyal a fröccsöntő szerszámát használták fel kisebb módosítással. Vagy valami efféle állatságot vittek véghez.
Ezek igazából majdhogynem várható elemek voltak, az árból, és az ígért tudásból következtetni lehet általában az ilyesmire. Persze a lényeg nagyon nem itt van, a 6600 forintért IP kamera kategóriában már-már kisebb szarrágásnak minősül az anyaghasználat elemzése (mekkora öngól).
Tesztüzem
Nem kis meglepetések értek ezen a téren. Elolvastam a használati útmutatót, majd 2-3 perc alatt felcsatlakozott wifire, és már láttam is az élőképet a telefonomon. Nagyszerűen tudtam kezelni minden funkcióját a gyári appból is, ugyanis meglepően ügyesen működik. Nézzétek meg az alábbi képernyőmentéseket előbb:
Klikk a galéria megnyitásához!
Az élőkép okostelefonon remek módon követhető, és itt még a felvételek visszanézése is működik, ami eddig mindkét korábbi kamerámnál gondot jelentett. Rettentő megkönnyebbülés. Az élőképhez egy egészen korrekt kezelőfelületet kapunk, ahol forgatni tudjuk függőlegesen 90°-ban, vízszintesen pedig 355°-ban a kamera fejét. Ezt rendkívüli csendben végzi, ami örvendetes tény, mivel így nyugodtan berakható alvó gyerek mellé.
Lehet még képet készíteni, 180°-ban elforgatni a látottakat, hangot küldeni telefonról a kamera hangszórójára, a kamera által rögzített hang közvetítését ki/be kapcsolni, illetve SD és HD minőség között váltogatni. Mielőtt felmerülne a kérdés: igen, mindezt meg lehet tenni a világ másik feléről is, ha van wifi, vagy mobilnet.
Lehet állítani a folyamatos, memóriakártyás felvétel minőségén, azon, hogy egyáltalán vegyen-e folyamatosan, vagy csak akkor, ha riasztás van, hangot vegyen-e, stb. Ugyanígy állítható a riasztás is: teljesen ki is kapcsolható, vagy jelezhet csendben, de akár borzasztó hangos szirénázással is jelezhet helyben, és erős telefonrezgéssel, illetve értesítésekkel, rögzített képekkel a tulajdonos oldalán. Kipróbáltam, és működik.
Olyan sötét volt a konyhában, ahol elhelyeztem, hogy infrára kapcsolt, aztán átcsatlakoztam mobilnetre, hogy a lehető legjobban megnehezítsem a dolgát. Zsebre tettem a telefont, majd kiosontam a szobámból, és apróbb mozdulatokat tettem a kamera előtt. Amikor csak nagyon óvatosan kinéztem a fal mögül, még nem jelzett, viszont amint kidugtam a fejem, vagy elfutottam előtte, rögtön baromi hangos, kb. 5-7 másodperces szirénázásba kezdett (a hangszóró amúgy torzít elég rendesen), és rögtön elkezdett rezegni a telefon is a zsebemben. Szerencsére nem "züm-züm" volt, ahogyan az e-mail-ek jönnek, hanem "ZŰŰŰŰŰŰŰŰŰŰŰŰŰŰM BZMG!!!", szóval elég valószínű, hogy észreveszi, aki kapja a jelzést. Csekkoltam az értesítést az appban, és kaptam egy kissé mosódott képet magamról, ahogyan alattomosan ólálkodok a lakásban.
Amire nagyon kíváncsi voltam még, az az, hogy gépen, nagy képernyőn nézve mennyire vállalható a kamera képe, valóban ONVIF kompatibilis-e, és működik-e más programokkal is. Letöltöttem a gyártó honlapjáról a Windowsra írt programot, bejelentkeztem a kamera adataival, és máris volt élőképem. A program mondjuk elég buta, alig lehet benne valamit csinálni. Viszont a múltkori ESCam QF001 programja még fent volt, úgyhogy kipróbáltam, hátha. Fél percen belül már azon keresztül kezeltem a kamerát, és ahogyan az ESCam tesztjében is írtam, elég profi módon lehet benne kezelni a kamerákat. Letöltöttem még egy ONVIF Device Manager nevű programot, amivel szintén fél percen belül összehoztam az élőképet. Az onfiv.org oldalon mondjuk nem találtam meg a listában a Digoo-t, mint gyártó, de ezek alapján nekem úgy tűnik, hogy mégis ONVIF kompatibilis, ami elég nagy szó.
A kamera képe hagy némi kívánnivalót maga után, de hát nem 4K kamerát vettünk, legyünk elégedettek azzal, ami van. Az alábbi képek egy meglehetősen alulvilágított szobában készültek, ahol az egyik sarokból még az íróasztali lámpám is világít, de aki bejön, így is felkapcsolná a nagyobbik lámpát. Ennek ellenére egészen jó expozíciókompenzációt használ, a kép világosabb, mint a valóságban. Utána lekapcsoltam a lámpát, és lehúztam a redőnyt, amire átkapcsolt infra módba. Az árához képest tök jó minőségben tudta közvetíteni ezt a tartalmat is.
Konklúzsön
Még mindig birkózok a gondolattal, hogy 6600 forintért egy tip-top appot is csináltak a külsőre kissé tróger, ám tudásban annál királyabb kamera mellé. Tök jól lát sötétben is, és beltéri feladatok ellátására tökéletesen megfelel. ONVIF kompatibilis, és kapásból sikerült is a múltkori ESCam QF001 programjával összehoznom, mert az sokkal profibb, mint amit ehhez kapunk PC-n. Egy újabb igen erősen ajánlott termék.