Betörtek a piacra az új internetes pénzügyi szolgáltatások, amiből az egyik legérdekesebb a Curve sajátja, akik egy aggregátor kártyát dobtak a piacra. Amit nyújtanak, az elég hasonló a Revoluthoz, itt is szinte minden ingyen van, viszont van néhány speciális szolgáltatásuk – pl. 14 napig megváltoztathatjuk, melyik kártyát terheljük meg, visszaosztanak pénzt a vásárlásaink után, felvehetünk naponta 200 fontot ingyen ATM-ből stb.–, ami miatt érdemes velük foglalkozni. A legjobbat még nem is mondtam: ez is ingyenesen igényelhető, ráadásul a DLL3JXMD kóddal most 5 GBP-t kaptok ingyen a próbálgatáshoz.
A Curve-re itt regisztrálhatsz >>
Mi az a Curve kártya?
Kezdjük a kályhától, hogy lássátok, milyen előnyöket nyújt a cég. Azért igényeltem az ingyenes Curve kártyát, mert utáltam, hogy egy csomó plasztik vackot kell magammal hordanom. Volt Revolut, Transferwise, Raiffeisen hitelkártyám, Raiffeisenes forint és USD alapú debit kártyám is, ez kapásból 5 db, amit egyszerre tudtam volna elveszteni vagy lophattak volna el.
Erre kínál tökéletes megoldást a Curve, ez ugyanis egy Mastercard debit gyűjtőkártya, ami alá az összes többit beregisztrálhatjuk. Ez a gyakorlatban úgy néz ki, hogy letöltjük a Play Store-ból vagy az Apple Store-ból az alkalmazást, majd a regisztráció után a „wallet”, vagyis pénztárca menübe egyenként felpakolgatjuk a kártyáinkat. Fontos, hogy a Curve-nek nincsen bankszámla szolgáltatása, nem lehet rá pénz tölteni, kizárólag az egyéb kártyáinkat használja, ezért leginkább kiegészítésként jó, például Revolut mellé. A kártyákat bankkártyás vásárlásként terheli meg, vagyis teljesen költségmentes. A kártyák felvétele után a kis kéz ikonnal tudunk közöttük szabadon váltogatni, ami azt jelenti, hogy a terhelés azon a kártyán történik majd meg, amit éppen kiválasztottunk. A fizikai kártyákat pedig szépen eltehetjük a fiókba, nem kell többé magunkkal hordani őket.
A Curve szolgáltatásiban is az a jó, hogy nincsenek rejtett költségei, szinte minden ingyenes – azért van kivétel, pl. a NAPI 200 GBP fölötti készpénz felvétel – és rendkívül kényelmes használni. A Revoluthoz hasonlóan a Curve is bankközi árfolyamon – ami durván 0,1-02%-kal a középárfolyam fölött van – vált a támogatott devizák között, ami sokkal kedvezőbb, mint a hagyományos bankok által kínált árfolyam. Én nagyjából 2 hónapja mindent ezzel fizetek, tetszés szerint váltogatva a Revolut és a hagyományos forint alapú kártyáim között.
Konkretizáljuk, hogy pontosan milyen előnyöket nyújt a Curve:
- Ingyen kapunk egy Curve debit kártyát. Ez azért fontos, mert ellentétben a Revolut prepaid kártyájával, ezt olyan szolgáltatásokra is lehet használni, ahol a prepaid kártya nem megfelelő, pl. Google drive előfizetés, automata benzinkút stb.
- Egy gombnyomással váltogathatunk a megterhelendő kártyák között.
- Devizaváltás különdíj nélkül, a középárfolyamhoz közeli értéken, havi 500 fontig (ugyanez Revolutnál 5.000 font, az árfolyam hasonló).
- Ingyenes készpénzfelvét napi 200 fontig (ezt kombinálva a Revolut Sztenderd csomagjával még több pénzt vehetünk fel, ingyen).
- 1%-os cashback, vagyis pénzvisszafizetés 90 napig (három általunk választott cégre a céglistáról, én a Tescot, az Aldit és a Shellt jelöltem be)
- Költési analitika, a kártya a Revoluthoz hasonló módon csoportosítja a költéseinket, amihez fotót is csatolhatunk.
- Biztonsági csomag: váltás a kártyák között, kártyatiltás, vásárlások után email értesítés (ez a szokásos SMS-es értesítés alternatívája).
- Ha letiltjuk a kártyát, mert például ellopták, akkor a cég ingyenesen pótolja azt, ami a magyar bankokról például nem mondható el.
- Back in Time funkció: 14 napig a már kifizetett vásárlásainkat átterhelhetjük egy másik kártyára, vásárlásonként egyszer (kivéve Curve Cash kártya).
- 5 GBP regisztrációs bónusz: a Curve ezzel próbálja bevonzani az ügyfeleket, mind az ajánló, mind az igénylő kap 5 fontot, amit szabadon elkölthetünk.
Tippek-trükkök
Néhány sor gondolatébresztőnek ahhoz, hogy miért is jó a Curve kártya, az ingyenességen és az 5 GBP bónuszon túl.
Ahogyan már említettem, ingyen kapunk analitikát MINDEN, a Curve appba regisztrált kártyához. Ezt más szolgáltatók nem véletlenül nem szokták ilyen részletességgel a rendelkezésünkre bocsájtani, hiszen még a végén elkezdünk spórolni. Itt ráadásul mindegyik kártya költését egyben láthatjátok, vagyis ha akarunk megtakarítani, akkor itt a remek lehetőség.
Bár alapvetően a kártyát nem cashback-re találták ki – ezért is 90 nap csak az ingyenes csomaghoz -, viszont a Curve kártya fizetős verzióiban ez limit nélküli. Ha olyan kártyát terhelünk, amin alapból van pénzvisszatérítési szolgáltatás, akkor ezt duplán fogjuk megkapni, egyszer a Curve választott boltja után a Curve Cashback kártyátánkra, másodjára pedig a bankunk kártyája után (bővebben lásd a keretes írásban*).
Minek a rövidítése az MCC?*
Az MCC Merchant Category Code-ot jelent, ez alapján a négyjegyű szám alapján sorolják be az eladókat valamilyen kategóriába. Például a szupermarketek az 5411-et használják, ez a szám azonosítja a bankunk felé a tevékenységet. Ez azért lehet érdekes, mert ha az MCC kód alapján a bankunk látja, hogy készpénzt vettünk fel vásárlás címén, akkor nem biztos, hogy megkapjuk a cashback jóváírást a tranzakció után. Erre sajnos nincs általános szabály, banki rendszere válogatja, melyik hogyan viselkedik, a Raiffeisen például vásárlásnak számolja el.
Magyarországon jogszabály írja elő, hogy havonta két alkalommal, összesen 150.000 Ft-ig a készpénzfelvét ingyenes, ehhez jön még hozzá a Curve NAPI 200 fontos – 75.000 Ft-os -, illetve a Revolut további, havi 200 fontos pénzfelvétele. Egy dologra figyeljetek, hogy ne a Revolut kártyáját terheljétek meg duplán.
Go Back in Time működése az applikációban
A tizennégy napos – Go Back in Time – átterhelési szolgáltatás a legnagyobb aduász, amit egyetlen más szolgáltató sem kínál. Eleinte én sem tudtam, hogy ezt mire lehetne használni, aztán az élet hozta magától az ötleteket:
- Ha valamiért túlköltöttem a hitelkártyámat, akkor 14 napig átterhelhetem egy másikra a költséget, így csak számlazárás után fog rajta megjelenni az összeg.
- Ha elfelejtettem teljesíteni a bankszámlámhoz tartozó ingyenességi feltételt – Raiffeisen Aktivitás 2.0 számla, havi 50.000 Ft bankkártyás vásárlás -, akkor még tárgyhón belül áttehetem ide a terheléseket. Ugyanez igaz a cashback szolgáltatásokra is, ha elértem egy kártyával a pénzvisszafizetés havi limitjét, akkor átirányítom egy másik, még visszatérítést adóra.
- Bár ezt nem próbáltam, voltak, akik devizaárfolyamokra is spekuláltak a 14 napos átrendezéssel.
Curve vásárlási és ATM felvételi limitek
Mint láthatjátok, a Curve kártya nagyon sok mindenre használható, én gyakorlatilag már az összes vásárlásomat innen intézem. Ami fontos, hogy a Curve egy kiegészítő szolgáltatás, akinek nincsen Revolutja, annak érdemes regisztrálnia azt is, és a kettőt együtt alkalmaznia. A regisztráció mindkettőre ingyenes, a lenti linken pedig a Curve-re 5 GBP bónuszt is kaptok.
A fintech sorozat következő részében pedig a Curve fizetős szolgáltatásairól, még több tipperől és trükkről - például hogyan vettünk fel 700.000 Ft készpénzt ingyenesen - és az esetleges buktatókról lesz szó. Akit a spórolás és a fintech téma bővebben érdekel, az lépjen be a direkt ebből a célból létrehozott fintech csoportunkba.