A termék neve Gearbesten: Xiaomi Piston 3 Youth Edition Earphone Reddot Design… amivel tuti megnyerné a leghosszabb nevek versenyét. Ő a legolcsóbb Xiaomi fülhallgató, ami nemcsak az 1.870 forintos árán látszik, hanem az anyaghasználaton is. Szerencsére a fülhallgatók esetében viszonylag kevésbé számít a kinézet, ellenben a belbecs kiemelten fontos, és szerencsére ezzel most sincsen baj.
Kicsomagolás
A Xiaomi dizájn mindig is a letisztultságról szólt, semmi fölösleges díszítés, jó anyaghasználattal kombinálva. Sajnos ebben az esetben átestek a ló túloldalára, ugyanis a termék doboza elképesztően jellegtelen lett, egy fehér papír téglalap „Mi” felirattal. Persze sem egy olcsó fülestől, sem a csomagolásától nem várunk sokat.
A beltartalom is hasonló, kapunk egy 99%-ban fekete fülhallgatót, végén kúpos gumival. A maradék egy százalékot a pici, alumínium hatású műanyag „Mi” jel teszi ki a hangszórók hátoldalán, de aki nem keresi direkt, nem biztos, hogy észreveszi. Kifejezetten jól esik kézbe venni a Youth Editiont, mindenhol gumírozott, tapadós felületekkel találkozunk, gagyi kivitelezésnek nincs nyoma. A kábel 1.25 méter hosszú, ami nekem bőven elég volt, talán még egy kicsit sok is. Meglepő, de a fehér variáns jobban néz ki, de egyben csajosabb is.
A dobozban fellelhető a fülesen kívül még egy perforált zacskó, amely 3 pár, különböző méretű gumis formát tartalmaz, ezzel fog érintkezni fülünk zenehallgatás közben. Jobban örültem volna, hogyha valamilyen visszazárható tartóban érkezik, ugyanis a felbontás utáni első másodpercben a szélrózsa minden irányába szétgurultak, és visszatenni sincs hova.
Tesztüzem
Általában amikor belekezdek egy tesztbe, ellenőrzöm, hogy a gyártó honlapján létezik-e még a termék, hogy milyen információk állnak rendelkezésre, és hogy az adott sorozatban hova pozícionálták. A gond csak az, hogy a hivatalos weboldalon nincsen ilyen nevű hangoskodó, mert a teljes Piston sorozat megszűnt, helyette a „Mi In-Ear Headphones Pro” és ennek a HD változata érhető el, ami azért meglepett, hiszen vagy tizenötféle különböző variáns fut Xiaomi fülhallgató címszó alatt.
Semmi gond, gyorsan szereztem egy Headphones Pro-t és egyet az alap Lenovo fülesek közül, ez utóbbi jár a Vibe sorozathoz. Így az „ellenfelek” tudatában hoztam meg az ítéletet a Youth Edition-ről. Az összes tesztet kikapcsolt equalizer mellett csináltam, nehogy módosuljanak a hangok. Nagyjából 1 hétig csak bejárattam, direkt nem fogalmaztam meg korai véleményt, illetve mindig feltekertem, hogy figyeljem, mennyire gubancolódik a zsinór.
Ez azért is fontos, mert már az „angol tudósok” is bebizonyították, hogy ha lapos kivitelű a kábel, akkor nem tekeredik folyton össze, és nem kell negyed órákat a kibogozásával eltöltenünk. Ez nekem a gyakorlatban is működött, aminek nagyon örültem, ugyanis utálok ezzel babrálni.
A kábelen egy háromgombos irányítópanel is helyet kapott, amelyet zenehallgatás közben a hangerő lehalkítására és felhangosítására tudunk használni, illetve a középső gombbal megállíthatjuk a zenét, vagy hosszabb nyomásra hang alapú keresést indíthatunk az interneten. Telefonálás esetén pedig rövid nyomással felvehetjük, hosszúval lerakhatjuk a hívást, míg a felvétel utáni első nyomás lekapcsolja a mikrofont.
Egyetlen bajom volt csak a vezérlő gombokkal, hogy túl magasra kerültek a kábelen. Folyamatosan lejjebb keresgéltem az ujjaimmal, kigomboltam a kabátomat, és reménytelenül kotorásztam utána, tehát mindenképpen szokást igényel a használata. Szerencsére a gombok viszonylag jól tagoltak, de azért ne kesztyűben próbáljuk kitapogatni őket.
Szerencsére a mikrofon hangminősége megfelelő, több hívást fogadtam úgy, hogy a beszélgetőpartnerem nem vette észre, hogy a fülesbe beszélek, vagyis ilyen téren hozza az elvárhatót. Sajnos nem találtam meg a telefonon, hogy hol lehet beállítani a gombok funkcióit, pedig örültem volna, ha ez személyre szabható. Szedtem le mindenféle alkalmazást, de egyikkel sem működött normálisan, ellenben a Xiaomi telefonok alapból képesek kezelni a saját márkás termékeket.
A viselése közepesen kényelmes a Youth Editionnek, bár én végig a gyári gumipárnával használtam, ami a harmadik legnagyobb a négyből. Volt egy kis hiányérzetem ezen a téren, lehetett volna egy fokkal puhább, és jobban is zárhatott volna. Az viszont biztos, hogy sokkal jobban kizárja a külső zajokat, mint egy átlagos füles, ami közlekedésbiztonsági szempontból nézve nem biztos, hogy a legelőnyösebb.
Ami a hangminőséget illeti, eleinte nagyon elégedett voltam vele. Ehhez persze ismernie kell a kedves olvasónak a kronológiai sorrendet, amiben a 3 fülest használtam. A Lenovo gyári egységéről már akkor is tudtam, hogy bűn rossz, mielőtt megkaptam a Xiaomit, ezért ezt nem volt nehéz felülmúlni. Valószínűleg, ha egy lefordított kukán doboltam volna egy fakanállal, annak is jobb hangja lett volna. Amikor átváltottam a Youth Editionre, akkor legalább azokat a minimálisan elvárható dolgokat megkaptam, ami az élvezhető zenehallgatáshoz kell.
A már említett elszigetelés, amitől úgy éreztem, mintha egyből a fejemben szólalna meg a zene. A hangok szétválása, hogy ne olyan érzetet keltsenek, mintha a zenekar egy tömbben helyezkedne el. Hogy ne egy kakofónia legyen az egész, hanem szépen különváljanak a dallamok, ne pedig egy kivehetetlen masszát alkossanak. Ezeket szerencsére mind tudja a legolcsóbb Xiaomi hangkeltő, repült is a kukába a Lenovo sajátja.
Az egy hét bejáratás után kértem egy idegen lejátszási listát, hogy ne befolyásoljon az, hogy a zenét én válogattam össze, így nem kötöttem pozitív érzelmeket hozzájuk. Ezeket a számokat kiegészítettem mindenféle egyébbel, hogy ne a műfaji sajátosságok miatt maradjon ki valami, csak ezután hoztam meg az ítéletet.
A Youth Edition alapvetően nem szól rosszul, elég kiegyensúlyozott a hangképe, a középtartománya tiszta, a magas hangok viszont már inkább csak az elmegy kategóriába esnek, kicsit cincognak is. A baj leginkább a mély hangok szinte teljes hiányával van, gyakorlatilag nincs basszus, ami nagyon jól észrevehető az ütős hangszerek uralta zenékben. Ehhez képest viszont az énekhangok nagyon tiszták, kifejezetten jól érthetőek még az idegennyelvű szövegek is, ezért inkább a kevésbé mély orientált zenehallgatásra jó, mint a „diumdisum” jellegű muzsikára.
A hangokat kifejezetten szépen választja szét, elég széles tartományban hallhatóak, olyan zenei részleteket is észrevettem, mint a lemezjátszó tűjének sercegése vagy egy xilofon lapjainak ütögetése, ami sokkal mélyebb és bensőségesebb élményt nyújt, mint az olcsó fülesek általában.
Aztán elkövettem egy hibát a teszt végén, amit lehet, hogy nem kellett volna: meghallgattam egy Mi In-Ear Headphones Prot, és eléggé szíven ütött a különbség. Persze fura lett volna, ha egy háromszor drágább darab semmi pluszt nem nyújt, de végre megértettem mi az, ami a Youth Editionből hiányzik. A basszus hiánya egy dolog, de a zene nem eléggé élettel teli, nem elég szellős, nem ragad annyira magával, mint a Pro esetében. Még így is az egyik legjobb fülhallgatót ismertem meg ebben az árszegmensben, de sajnos az ember mindig egy kicsit többre vágyik. Most már én is.
Összegzés
Ár-érték arányban remek fülhallgató, ami pont azt nyújtja, amire szükségünk van. Nem szól rosszul, bár basszusból lehetne több, és a zenészek is „sűrűbben ülnek” annál, mint amit én szeretek. A dizájn semmilyen, bár a fehér szín még ezt is feldobja. Pozitívum, hogy nem próbáltak meg rám sózni fölösleges extrákat, és hogy a kábel sem gubancolódik annyira, mint a konkurensek esetében.
Akinek meg kell húznia a nadrágszíjat, bátran megveheti alap fülhallgatónak, vagy esetleg egy drágább mögé tartaléknak, mert az érte kért 1.870 forintos ár teljesen arányos a tudásával. És mivel ilyen olcsó, még bőven a vámhatár alatt is van, szóval semmilyen plusz költség nem rakódik rá.