A BlitzWolfnak ugyan eddig is volt már VR szemüvege, de úgy gondolták, itt az ideje a modernizálásnak, ezért elkészítették az utódot, amit kreatív módon VR3-nak kereszteltek el.
A VR az utóbbi időkben berobbant új őrület, egy teljesen új felhasználói élmény a virtuális 3D térben mászkálni, némelyik jól eltalált játék vagy alkalmazás döbbenetes élményeket okozhat. Első kipróbáláskor sokan elcsodálkoznak, hogy "már itt tartunk, tisztára, mint a Mátrixban". Vannak nagyon komoly, saját hardverrel és komoly árcímkével rendelkező megoldások, amikkel tényleg megtévesztő valósághűség érhető el, de a kisember otthonában is néhány ezer forintért ott lehet, ugyanis elég egy erre a célra fejlesztett szemüvegbe helyezni az okostelefonunkat, és máris a megálmodott 3D-s világban nézelődhetünk. Ilyen szemüveg a BlitzWolf most bemutatott eszköze is, amit valamivel kevesebb, mint 7000 forintért adnak oda nekünk.
Bontogatás
A doboz fekete színével és letisztultságával kellő komolyságot tükröz, egy külső borítóból kell kihúzni a terméket rejtő darabot. A belső kialakításra már nem fordítottak túlzott figyelmet, a szemüveg a tér nagy részét elfoglalja, alatta pedig mindenféle tartó kialakítása nélkül helyezték el az angol nyelvű használati utasítást, a garanciapapírt - ami értelemszerűen Kínába szól - és egy törlőkendőt, amivel a lencséket tarthatjuk tisztán.
Maga a szemüveg meglepően könnyű, viszont egész nagy (200x107x140 mm), a minőség a "fú, de tök jó" és a "hát ez kicsit gagyi" között egyensúlyoz, összességében azért tartósnak tűnik. "Fú, de tök jó" a fejpánt, a műbőr homlokpánt, a lencsék, a telefont tartó keret. Kicsit gagyi az elejét lenyitó zsanér, itt-ott a műanyag minősége. A zsanér csak ránézésre tűnik úgy, mintha mindjárt eltörne, használat közben semmi baja, szépen jár, nem recseg-ropog.
Összességében azt mondom, hogy ami fontos egy VR szemüveg esetében, az minőségi, az anyaghasználat meg nyilván az alacsony ár miatt szenvedett egy kis csorbát. A lencséken még védő fólia is van, ezt mindenképp vegyük le első használat előtt, mert sokat javít a képminőségen (nekem eltartott egy darabig, mire észrevettem, hogy fóliázva van...).
Tesztüzem
A cucc 3,5 - 6,3 colig mindenféle méretű telefont képes befogadni, erről az állítható méretű keret gondoskodik. A rajta lévő pöckök, amik a készüléket tartják, állíthatók, hogy ne nyomkodják véletlenül a telefon oldalán lévő gombokat. Kedves figyelmesség a BlitzWolftól. Az elejét kell lenyitni, hogy be tudjuk helyezni a telefont, az előlap pedig csak mágnesesen van rögzítve, így könnyen lepattintható. Ez egyrészt azért jó, mert így jobban szellőzik telefon "ürege", ergo nem melegszik annyira, másrészt szabaddá teszi a készülék hátsó kameráját, amire néhány alkalmazás esetén szükség lehet.
A fejpánt kényelmes, a kellő helyeken szivacsozott, megfelelő elhelyezését műanyag merevítők segítik. Mérete a tépőzárak segítségével minden fejméretre könnyen beállítható. A műbőr homlokpánt is nagyon kényelmes, összességében hosszú távon is nagyon jó használni, nem nyom egyáltalán sehol sem.
Két darab plexiből készült, 42 mm-es, aszférikus Mitsubishi lencsét építettek bele, amik 108 fokos látószöget biztosítanak. A szemüveg tetején található tekerőkkel mindkét lencsére külön-külön beállítható a fókusztávolság (56-60 mm között), illetve a két lencse egymástól való távolsága (55-65 mm).
Nekem a fókuszt tökéletesen sikerült belőnöm, de a lencsék távolságát még szívesen növeltem volna, egy picit szét volt csúszva a kép még a legnagyobb távolság esetén is. Ez valamennyire kompenzálható a telefon pontosabb pozicionálásával is, mert ugyebár két darab, egymáshoz képest elcsúsztatott képet látunk ilyenkor a kijelzőn, amiknek a választóvonala minél jobban egybeesik a szemüveg választóvonalával, annál jobb lesz a végeredmény.
Egy bajom viszont van a szemcsivel: nincs rajta mágneses "gomb". Köztudottan a Google Cardboard az alap koncepció a legtöbb VR szemüveg esetében, azon pedig van egy kis mágnes, amit lehúzva a telefon érzékeli a mágneses tér változását, így mint egy gombot, bevitelre használhatjuk. Ilyen megoldás a BlitzWolf szemüvegén nincs, ezért azok a VR alkalmazások, amik ezt kihasználnák, nem fognak megfelelő élményt adni.
A képminőséggel egyébként abszolút meg vagyok elégedve, a lencsék nem torzítanak észrevehető módon, tisztán látni rajtuk keresztül "a világot". A kismértékű szétcsúszáshoz is egy idő után hozzászokott a szemem, nem volt már zavaró. Könnyű volt belefeledkezni a virtuális térbe, kellemes órákat szerzett nekem ez a szemüveg, és azt hiszem, ennél több nem is kell, hiszen erre találták ki.
Konklúzsön
Egy jó képminőségű és kényelmes szemüvegre leltem a BW-VR3-ban, amit hosszú távon is megelégedéssel viseltem, kellemes élményeket szereztem vele. A kényelmes fejpánt és homloktámasz biztosítja a megfelelő tartást, az állítható Mitsubishi lencsék a jó képminőséget (bár jó lenne a távolságukat nagyobb tartományon állítani), az állítható méretű keret pedig a telefonok széles skálájával való kompatibilitást. Egyetlen bánatom, hogy nem raktak rá beviteli "gombot", így néhány alkalmazás lehetőségei nem használhatók ki teljes mértékben. Ennek ellenére a BlitzWolf azt hiszem megtalálta a tökéletes egyensúlyt az ár és az érték között, ugyanis aminek kell, az minőségi módon van kivitelezve, ami meg nem annyira fontos egy VR szemüveg esetében, azon igyekeztek spórolni, természetesen a használhatóság megtartása mellett. Így egy jó árú, nem egészen 7000 forintos eszközt tettek le az asztalra, amit bátran merek ajánlani mindenkinek, aki az elérhető árú VR élményt szeretné megtapasztalni.